Kastrace

Kastrace

Důvody pro kastraci jsou popsány zde a nyní krátce o vlastním zákroku.

U fen je optimální doba pro zákrok po prvním hárání, dle nových studií již před prvním hárání, kdy je fena většinou již tělesně vyspělá (nemusí platit u velkých a obřích plemen). Nicméně pokud kastraci zvažujete, je dobré se rozhodnout do 2. hárání, protože kastrace v tomto mladém věku výrazně snižuje (až z 97% ) výskyt nádorů mléčné žlázy.

Nejlepší doba pro provedení kastrace je asi 2 měsíce po skončení hárání, pohlavní orgány jsou v klidové fázi a výrazně se snižuje krvácivost. Ze zdravotních důvodů lze kastraci samozřejmě provést kdykoli.

Kastrace provádím v ordinaci v Újezdě, většinou v odpoledních a večerních hodinách, i v sobotu a zvíře u mne vždy zůstává 3 - 12 h. a zvíře jde domů vždy probuzené. Zvíře musí mít před zákrokem hladovku, po operaci dostane na 3 - 5 dní léky proti bolesti a půjčuji límec, aby si zvíře nemohlo lízat operační ránu. Stehy vytahuji za 7 - 10 dní po zákroku.

Při kastraci psa (samce) jde prakticky o ambulantní zákrok, psa většinou vracím po 2 - 4 hodinách zcela probuzeného, dostane také límec a léky proti bolesti na 3 dny.

Na závěr chci vyvrátit mýtus, že je vhodné, aby fena měla alespoň jedenkrát štěňata. Nikdy se nepotvrdil nižší výskyt vzniku zánětů dělohy či nádorů mléčné žlázy u fen, které měly někdy štěňata.