Záněty uší


Záněty uší

Problémy s ušima patří k nejčastějším důvodům k návštěvě veterináře. Zvíře bývá neklidné, klepe hlavou, škrábe si uši. Pokud se zvířeti podíváme do uší, vidíme většinou zarudlou kůži v ústí zvukovodu a na vnitřní straně ušního boltce. V těžších případech uši silně zapáchají a z uší vytéká ušní maz s hnisem. Nejčastější příčinou jsou bakterie a kvasinky, méně častý je parazitární původ zánětu uší. Jak řešit onemocnění uší:

1. Při velmi mírném, ještě se neopakujícím zánětu, kdy uši nijak nezapáchají ani nejsou zarudlé je možno použít ještě před návštěvou veterináře čistící kapky na uši (rozpouštějí ušní maz a zároveň zklidňují kůži zvukovodu). Zlepšení musí být patrné do 2-3dnů, poté je již vhodné navštívit veterináře.

2. U zvířete s onemocněním uší vždy vyšetřím vnější zvukovody otoskopem, zhodnotím množství ušního mazu a míru zarudnutí kůže ve vnějším zvukovodu. Důležité jsou také informace od majitele, jak dlouho trvá problém, zda se již problém s ušima opakuje, jak moc si zvíře škrábe uši a zda svědění nepostihuje celé tělo

3. Léčba spočívá v aplikaci kapek do uší, (kapky obsahují obvykle ATB, složku proti kvasinkám, složku potlačující svědění a někdy mají i účinek proti parazitům) 1-3x denně alespoň 7dní. V případě těžšího zánětu kombinuji ušní kapky s celkovými antibiotiky a případně i s léky proti svědění a bolesti. V indikovaných případech provádím parazitologické vyšetření a při opakujících se zánětech je vhodné provést bakteriologické vyšetření a citlivost na ATB a léčbu provádět dle výsledku onemocnění.

4. Pokud zvíře trpí na záněty uší opakovaně, nebo se mu tvoří ve větší míře ušní maz, doporučuji preventivní aplikaci ušních kapek, které rozpouští ušní maz a zklidňují kůži uší a zvukovodu. Kapky neobsahují ATB a doporučuji je používat pravidelně dle potřeby 1xtýdně až 1xza 14dní. Pravidelnou aplikací těchto kapek lze zabránit opakovaným zánětům uší.

5. U psů trpících na záněty uší, důrazně nedoporučuji koupání v rybnících.

6. Pokud jsou zarudlé vnitřní strany ušních boltců a zvíře se škrábe i po celém těle může jít alergii, kůže uší je citlivá a právě tímto způsobem se může projevovat alergická reakce na složku potravy, prach, pyl, roztoče, bleší kousnutí atd.

7. Vždy je vhodné přijít i se zvířetem, je možné prodat i samotné kapky bez vyšetření zvířete, ale tento postup nemusí přinést zlepšení a ve finále se majiteli prodraží. Majitelé zvířat často bohužel onemocnění uší podceňují, ale je třeba si uvědomit, že ač zvíře samozřejmě není ohroženo na životě, jde většinou o velmi bolestivé a důsledkem dlouhodobého svědění pro zvíře velmi nepříjemné onemocnění.