Péče o uši, zuby, drápky a anální váčky


UŠI – jedním z nejčastějších důvodů návštěvy veterináře jsou právě záněty uší, více náchylná jsou plemena s převislýma ušima a u dlouhosrstých plemen. Predispozicí pro vznik zánětu zvukovodu je nadměrná tvorba ušního mazu v němž se snadno pomnoží bakterie a kvasinky vyvolávající zánět. Zvíře se zánětem zvukovodu poklepává hlavou, škrábe si uši a je neklidné. Uši bývají bolestivé a zvukovody nepříjemně zapáchají.


Zejména u zvířat s nadměrnou tvorbou ušního mazu (maz se hromadí v ústí zvukovodu) doporučuji preventivně aplikovat ušní kapky, ušní maz uvnitř zvukovodu se rozpustí a zbytky mazu v ústí zvukovodu odstraním kouskem vaty. Také je vhodné (zejména u dlouhosrstých plemen) vystříhat chlupy v okolí ústí zvukovodu. Ale naopak zastávám názor, že pokud pes nemá problémy s ušima, NEDOPORUČUJI žádnou preventivní aplikaci preparátů rozpouštějících ušní maz, ale ovšem naopak, pokud zvíře trpí záněty uší, je pravidelná péče ve formě aplikací ušních kapek naprosto nezbytná.


OČI - někteří psi trpí nadměrným výtokem z očí, oči lze vyplachovat např. borovou vodou, při hnisavém výtoku je často nutné aplikovat lokálně antibiotika v formě masti nebo kapek. U některých plemen může být vrozená vada očních víček, kdy špatně postavená víčka způsobují neustálé záněty očí a často bývá nutné chirurgické řešení tohoto problému.


ZUBY – do 7 měsíců věku by měly být všechny mléčné zuby vyměněny za trvalý chrup. Často dochází ke nevypadnutí mléčných špičáků, kdy vidíme zdvojené špičáky, současně se špičákem trvalým se zde nachází špičák mléčný. Může to způsobit nesprávné postavení ostatních zubů. Řešením bývá vytrhnutí mléčného zubu v celkové narkóze.


Dalším častým problémem bývá zubní kámen, který postihuje zejména psy malých a středních plemen. Postiženými zuby jsou hlavně špičáky a stoličky, často bývá současně i zánět dásní.

Nejlepší prevencí vzniku zubního kamene je psovi čistit zuby, s tímto je nutno začít již od útlého věku, aby si na toto zvíře zvyklo. Dále existují speciální pamlsky, jejichž žvýkáním dochází ke snižování tvorby zubního plaku, někteří chovatelé doporučují psovi dávat suchý chléb a prodávají se i krmiva, které zmenšují tvorbu zubního kamene.

Již vzniklý zubní kámen je vhodné odstranit. Zubní kámen odstraním ultrazvukem, zuby následně přeleštím a aplikuji speciální sprej na zuby, který snižuje opětovnou tvorbu zubního kamene.

Zákrok se provádí v celkové krátkodobé narkóze.

Péče majitelů o zuby bývá bohužel často zanedbávána, prvním projevem, bývá zápach z tlamy, následuje problém z kousáním tvrdého krmiva, ale nikdy jsem nezaznamenal, že by zvíře přestalo kvůli zubům zcela přijímat potravu. Velké množství bakterií které se v dutině ústní vyskytuje při dlouhodobém neřešení problému se zuby silně zatěžuje mimo jiné srdce a ledviny zvířete a může způsobit další onemocnění a výrazně zkrátit život zvířete.


DRÁPKY – často dochází k přerůstání drápků a to zejména u zvířat chovaných v bytě kdy nejsou dostatečně obrušovány. Drápky se krátí kleštěmi, které lze zakoupit ve zverimexu a toto ošetření často zvládne i majitel sám.


PARANÁLNÍ VÁČKY – je to párová kožní vychlípenina, která ústí u konečníků. Sekret, který se v nich tvoří se přirozeně vyprazdňuje při kálení. Pokud dochází k přeplnění a nedostatečnému vyprazdňování, zvíře „sáňkuje, olizuje si okolí konečníku, kouše kořen ocasu, je neklidné a může i specificky zapáchat. Veterinární lékař obsah váčků manuálně vyprázdní, pokud jsou zde již i zánětlivé změny provádí se výplach váčků a aplikují se antibiotika.