Jak psa správně odčervovat?


Vnitřní parazité mohou způsobit u psa závažné zdravotní problémy a prostřednictvím trusu může dojít k nakažení člověka.


Pod pojmem odčervení si představme preventivní nebo léčebné opatření především proti oblým červům (škrkavky) a plochým červům (tasemnice). Dále se v menší míře vyskytují onemocnění způsobené prvoky např. (giardióza) a se současným oteplováním se již i u nás v jižních oblastech objevuje tzv. dirofilarióza . Ostatní vnitřní parazité se vyskytují sporadicky.

K nejčastějším parazitům patří:


- škrkavka psí – nejčastější parazit u psů; štěňata mohou být larvami škrkavek napadána již v děloze, popř. se mohou nakazit mlékem feny, či zralými vajíčky škrkavek. Největší nebezpečí je u štěňat, kdy při přítomnosti dospělých škrkavek ve střevě může dojít k neprůchodnosti střev a larvy škrkavek migrují plícemi, což způsobuje sípavý kašel a výtok z nosu, u starších jedinců onemocnění probíhá většinou bez výrazných klinických příznaků.

Onemocnění u člověka se projevuje zvracením, průjmem, nechutenstvím, bolestmi břicha nebo teplotami, bolestivým kašlem, celkovou únavou. Tyto příznaky mohou trvat několik dnů, týdnů i let. Mezi méně časté nemoci patří poruchy vidění, postižení mozku, srdce a ledvin. Člověk se nakazí pouze pozřením infekčních vajíček z trusu psa. Vajíčka dozrávají v trusu psa asi 14 dní. Je tedy zřejmé, že nakazit se člověk může kdekoliv a kdykoliv a hlavně vůbec nemusí být chovatelem domácího zvířete.

- tasemnice psí – ve střevě psa se většinou nachází více tasemnic, což má za následek kolikové bolesti, špatnou srst, hubnutí, zvrácené chutě. K infekci může dojít již v prvních dnech života štěněte pozřením blechy při sání mléka od feny. Blecha je součástí vývojového cyklu tasemnice. Příznaky u malých štěňat jsou obvykle výrazné, viz škrkavka.

Člověk se touto psí tasemnicí nakazí při náhodném pozření nakažené psí blechy, která obsahuje larvální stádium tasemnice a ve střevě se vyvine v dospělou tasemnici produkující vajíčka. Toto onemocnění může u lidí probíhat bezpříznakově nebo s bolestmi až křečemi v břiše, zvracením a průjmem.

- giardióza – průjmovité onemocnění postihující převážně mláďata a oslabené jedince. Dochází k hubnutí a apatickému chování zvířat, trus obsahuje mnoho hlenu a tuku. Toto onemocnění je časté u chovů s nízkou hygienou a vysokou koncentrací zvířat.

- dirofilarióza – závažné onemocnění psů, kdy dochází k usídlení parazitů v srdci a plicních cévách. Zvíře se nakazí bodnutím od komára, který je mezihostitelem tohoto parazita. K vývoji jsou nutné déletrvající teploty nad 18 °C. V ČR byl výskyt tohoto parazita potvrzen na jižní Moravě. Toto onemocnění se projevuje chronickým kašlem, hubnutím, zhoršením kvality srsti. V pokročilém stádiu může dojít k selhání srdce.

Dirofilarióza (neboli srdeční červivost) je parazitární onemocnění psů přenášené komáry a vyskytuje se převážně v jižních zemích Evropy, (Francie, Itálie, Španělsko, Řecko, ojedinělý výskyt Maďarsko a jižní Slovensko). Parazit napadá srdeční sval a dospělí hlísti se dostávají do krevního oběhu. Zvíře bývá unavené, zrychleně dýchá. Léčba je zde problematická a zde je naprosto nutná prevence, před cestou do ohrožených zemí je nutno psovi aplikovat preparát ve formě spot on (kapka do kůže).

Odčervování se provádí u:

- dospělého psa – zpravidla 2 x ročně,

- chovných fen – před krytím a znovu tři týdny po porodu, dále opět 2 x ročně,

- štěňat – do věku 12 týdnů každé 2 – 3 týdny, poprvé ve 2 týdnech věku štěněte, od 12 týdnů do půl roku odčervujeme 1 x za měsíc, dále standardně 2 x ročně.

Odčervení se doporučuje jako jedno z prvních opatření při hubnutí psa, zhoršené kvalitě srsti a problémech s trávicím traktem. V těchto případech se odčervení provádí každý den po dobu 3 – 5 dnů po sobě.

Odčervení psů se provádí nejčastěji tabletami, a to podle váhy psa. Pro malá plemena a štěňata se mohou používat pasty, jejichž výhodou je přesnější dávkování a lepší příjem preparátu. Většina preparátů obsahuje kombinaci účinných látek působících jak na škrkavky,

tak i na tasemnice.

Pro psy, kteří mají problém s příjmem tablet či odčervovacích past, buď jej opakovaně zvrací nebo jej prostě nechtějí pozřít, existují preparáty ve formě "spot on" tj. při aplikaci na kůži působí proti zevním parazitům, nevýhodou je vyšší cena