Alergie

Alergie

Alergie je onemocnění imunitního systému, při kterém se organismus neúčelně brání proti látkám (alergenům), které jsou pro zdravé zvíře neškodné. Imunitní systém zdravého zvířete reaguje a vyvolává obranné reakce proti virům, bakteriím, nádorovým buňkám atd., ale na látky způsobující alergii, tzv.alergeny, nijak nereaguje. Pokud má zvíře alergii, dojde k vyvolání obranné reakce proti běžně neškodným látkám a ta se u psů a koček projevuje nejčastěji jako silně svědivý zánět kůže na různých částech těla. Alergie znamená pro zvíře celoživotní onemocnění, jehož příznaky se dají u velkého procenta pacientů vhodnou terapií zvládat. U zvířat se setkáváme nejčastěji s třemi typy alerií:

- Alergie na bleší kousnutí

Obecně lze říci, že 70% svědivých onemocnění kůže je způsobeno blechami. Pokud je zvíře napadeno blechami, dochází v důsledku pokousání blechami k úpornému svědění a k následnému škrábání, kousání až k vytrhávání srsti a následnému poranění kůže. V důsledku silného svědění si může zvíře během několika hodin vykousat velké mokvající ložisko, takto postižená kůže je náchylná k následné bakteriální a kvasinkové infekci a zánět se rychle šíří do okolí. Pokud problém trvá delší dobu, mohou se na kůži objevit chronické změny jako zesílení kůže, ztráta srsti v postižených oblastech, nadměrné šupinatění nebo mazotok, ztmavnutí kůže, tvorba hnisavých boláků, strupů a po celou dobu přetrvává intenzivní svědění. Je třeba si uvědomit, že u psů a koček postižených alergií na bleší kousnutí může jediné pokousání blechou způsobit až 3týdny trvající intenzivní svědění se všemi výše uvedenými důsledky. Jediná možnost řešení tohoto problému je zabránit napadení zvířat blechami, což znamená důsledná pravidelná aplikace preparátů proti blechám zvířeti (SPOT ON preparáty-kapky do kůže nejlépe 1xměsíčně i v zimním období). Dále je nutná likvidace blech i v okolním prostředí tj. bouda, pelíšek, koberce atd.

- Atopická dermatitida

Při této formě alergie zvíře reaguje na vdechnuté alergeny (prach, pyl, roztoči, plísně atd.) Na rozdíl od lidí, u kterých mimo jiné dochází i k výtokům z očí, senné rýmě, astmatu se u psů a koček tato forma alergie projevuje téměř výhradně intenzivním svěděním kůže a následnými kožními změnami způsobenými úporným lízáním a škrabáním. Nejčastěji postižená místa jsou vnitřní strana ušních boltců, spodní část břicha, prsty, podpaží a kůže na hlavě. Následný zánět kůže bývá komplikován bakteriální a kvasinkovou infekcí. Často opakující se záněty uší mohou mít také jako primární příčinu alergii. Při léčbě je důležitá diagnostika onemocnění, což znamená vyloučení ostatních příčin způsobujících svědivý zánět kůže a následně se pokusit diagnostikovat alergeny způsobující onemocnění. Lze provést alergické kožní testy a vyšetřit krev na přítomnost specifických protilátek. Optimální by bylo vyhnout se alergenu, což v praxi většinou není možné, a proto většina zvířat vykazuje celoroční postižení. V praxi tedy řešíme následky, což bývá snaha zamezit svědění kůže a vzniku následného zánětu kůže. Nejvhodnější léčba je injekční desenzibilizace, ale bohužel pro většinu pacientů finančně nedostupná, běžně používané jsou šampony na zklidnění kůže a zároveň se pravidelným koupáním odstraňují z kůže alergeny. Dále se používají protisvědivé a protizánětlivé léky ve, sem patří antihistaminika běžně používaná u lidí (Zodac, Zyrtec atd.), ale bohužel jsou účinná tak u 20% pacientů, jistý efekt mají také polynenasycené mastné kyseliny ve formě oleje nebo kapslí, jde o doplněk výživy, který snižuje svědivost kůže. Další varianta je léčba glukokortikoidy např. Prednison, kde je téměř okamžitý efekt, ale má výrazné vedlejší účinky a dlouhodobá léčba vyššími dávkami je pro zvíře nebezpečná. Tento způsob léčby je nutno používat s rozmyslem, osobně ho používám pouze u intenzivního svědění jen po nezbytně nutnou dobu. Nicméně jsou pacienti kde, jiná léčba nefunguje a kortikoidy jsou jedinou možnosti jak problém udržet v přijatelném stavu, ale je nutno používat nejnižší účinnou a pokud možno ne dlouhodobě.

Alergie na krmivo

Při tomto onemocnění je alergen, na který zvíře reaguje některá složka potravy, většinou to bývá bílkovina, ale může to obecně jakákoliv složka potravy. Zvíře může onemocnět v jakémkoli věku a to i v případě, že žere stále stejné krmení i několik let a nikdy nemělo žádné problémy. Klinicky se toto onemocnění opět projevuje svědivostí na různých částech těla a častým příznakem bývá oboustranný svědivý zánět uší obvykle je zarudlá vnitřní strana ušních boltců. Diagnostika onemocnění je na striktním podávání hypoalergenní diety, kterou je nutno podávat minimálně 6týdnů a celou tuto dobu nesmí zvíře pozřít nic jiného! Hypoalergenní dieta obsahuje pouze jeden zdroj bílkoviny a jednu přílohu. Pokud je odpověď na dietu pozitivní, je možno postupným přimícháváním jednotlivých složek krmiva zjistit alergen vyvolávající problém. Léčba při potvrzení alergie na krmivo je jednoduchá, je nutno se vyvarovat alergenu v krmivu.