Jak a čím psa správně krmit?


Psa můžeme buď komerčními krmivy nebo doma připravovanou stravou.

Komerční krmiva se dělí na krmiva granulovaná nebo konzervy.

Někteří chovatelé stále preferují krmení doma připravované. Je důležité rozlišovat, co si pod pojmem doma připravovaná strava představit. Zcela nevhodné jsou zbytky jídla připravovaného pro lidi, které jsou kořeněné, slané a mnohdy připravované smažením. Tyto zbytky často způsobují psům zažívací potíže. Je nutné se také vyvarovat dávat psům kosti, které jim bohužel velice chutnají. Hrozí u nich riziko protržení střeva ostrým úlomkem nebo zácpa.

Pokud chceme pejskovi připravovat hodnotnou stravu sami, lze nalézt hodně informací na internetu, ale určitě bych nedoporučoval krmit psa samotným masem.


Granule – tj. nejsnazší způsob krmení psa, ale POZOR! Neexistují univerzální granule pro všechna plemena všech věkových kategorií, jak často čteme na granulích kupovaných v hypermarketech. Každé plemeno v různém věku potřebuje jiné specifické složení krmiva a na to reagují výrobci kvalitních krmiv.

Konzervy – stejně jako granule obsahují v optimální míře vše, co pes potřebuje. Konzervy mohou být pro psy chutnější, ale denní dávka ve formě konzerv vychází většinou dráž než u granulí.

Na závěr odpovědi na časté otázky chovatelů:


1. Krmit psa stále stejnou značkou krmiv nebo značky střídat?

Odpověď není zcela jednoznačná. Osobně preferuji krmit psa stále stejnou značkou a nedělat změny, ale občas se stane (zkušenost vlastní i mnoha chovatelů), že pejskovi krmivo přestane chutnat a je třeba pořídit krmivo jiné značky, ale stejné kvality.


2. Krmit pouze granule nebo kombinovat s vařenou stravou?

Granule obsahují optimální poměr živin a kombinací s jiným typem stravy se tento poměr nabourává a psovi může způsobit zdravotní potíže. Zejména u štěňat velkých plemen (rychlý růst psa během krátké doby) doporučuji krmit pouze granulemi, aby byl zajištěny správné podmínky pro vývoj svalů a kloubů. Obecně by granule měly tvořit minimálně 90 % krmné dávky denně a zbytek tvoří případné pamlsky speciálně pro psy. Je možné kombinovat granule a konzervy, ale většinou jsou konzervy pro psa chutnější a poté odmítá přijímat granule.


3. Je nutné přidávat ke granulím vitamíny?

U kvalitních krmiv (viz výše) to není nutné, protože tyto krmiva obsahují všechny živiny v optimálním poměru.


4. Přidávat štěňatům vápník nebo ne?

Vápník je obsažen ve všech granulích pro štěňata v dostatečném množství a naopak varuji před dodatečným podáváním vápníku, což může vést k poškození vývoje kloubní chrupavky. Někteří výrobci krmiv dokonce doporučují pro štěňata velkých plemen nižší hladinu vápníku než v dospělosti.


5. Kolikrát denně krmit psa?

Dospělého psa doporučuji krmit 2 x denně. Toto pravidlo je nutné dodržovat především u velkých a obřích plemen, kde je vyšší riziko tzv. dilatace a torze žaludku, ke kterým dochází mimo jiné rychlým pozřením velké dávky krmiva. Vhodné je psa 2 hodiny hlavně po večerním krmení zkontrolovat, neboť příznaky torze žaludku se objevují velmi rychle a ráno bývá na případnou pomoc pozdě.