Krytí feny, březost, porod

Krytí feny, březost, porod

První hárání u fen se objevuje v závislosti na plemeni od 7měsíců u malých plemen až do 2let u velkých a obřích plemen. Doporučený věk feny pro první krytí je od jednoho roku u malých plemen až 2,5roku u velkých a obřích plemen. Ze zdravotního hlediska nedoporučuji krýt feny starší 7let. Vlastní hárání u feny trvá průměrně 3týdny a optimální doba pro krytí je obecně 11-14den po začátku hárání tj. od objevení krvavého výtoku. Upřesnit optimální dobu pro krytí je možno stěrem buněk ze stěny pochvy a jejich posouzení pod mikroskopem – vaginální cytologie, dále odběrem krve a stanovením hladiny progesteronu a méně obvyklý je relaxinový test. Po úspěšném nakrytí se doporučuje po 48 h. fenu opakovaně překrýt kvůli zvýšení pravděpodobnosti zabřeznutí.

Březost u feny trvá průměrně 63dní, krajní hodnoty jsou 59dní (při kratší březosti se štěňata rodí většinou málo životaschopná s malou šancí na přežití) a horní hranice je 71dní, nicméně doporučuji při březosti delší jak 65dní kontrolu feny ultrazvukem kvůli posouzení životaschopnosti plodů. Zda je fena březí, lze zjistit ultrazvukem od 21dne (já osobně doporučuji od 25dne) od posledního krytí. Od 45dne lze provést RTG břicha, kde se již zobrazí kostry plodů a lze určit počet štěňat. Zvýšená chuť k žrádlu v žádném případě neznamená, že je fena březí!

Příznaky blížícího porodu jsou tyto:

- NáslednýAsi týden před porodem může mít fena z vulvy výtok – uvolňuje se hlenová zátka

- 1-2 dny před porodem může fena často močit a mít průjem

- 24h před porodem může být fena neklidná, dělat si pelíšek, poklesne ji břicho a může spouštět mléko

- V den porodu většinou nežere a zrychleně dýchá

- 12h. před porodem klesá teplota o 1-1,5°C a hladina progesteronu klesá pod 2ng/ml

Vlastní porod má 3stádia a prvním stádiem otevíracím, které trvá 10-12h., začíná prvními stahy a končí objevením se plodových obalů. Při druhém stádiu vypuzovacím fena vtlačuje štěně do pánve, od objevení se plodové vody dojde k vypuzení prvního štěněte za 30-45min., interval mezi jednotlivými štěňaty bývá 10-30min. (v extrému 3 i více hodin). Průměrná délka porodu je 4-6h., při větším počtu štěňat i delší. Poslední fáze poporodní končí vypuzením posledního lůžka, které vyjde většinou hned nebo několik minut po štěněti, nejzazší doba odchodu posledního lůžka je 1h. po posledním štěněti.

Bezprostředně po porodu záleží na ochotě feny starat se o štěňata. Pokud fena jeví o štěňata zájem a po porodu se aktivně stará o štěňata, pouze zkontrolujeme životnost štěňat a při krvácení z pupečního pahýlu jej podvážeme. Jestliže se fena o štěňata nestará (prvorodička, vystresované zvíře) je třeba štěně po porodu uvolnit z plodových obalů, zajistit průchodnost dýchacích cest, podvázat pupeční provazec 2cm od břicha a vysušit štěně a při zhoršeném dýchání provést masáž hrudníku. Již po 1/2h je nutné štěňata přikládat ke kojení.

Na konci porodu se fena uklidní (přestanou děložní stahy), pije, některá již hned po porodu jde žrát, jde se vyvenčit.

U feny po porodu je nutno kontrolovat:

- Zda je porod dokončený, zda byla vypuzena všechna štěňata a lůžka.

- Výtok očistek, běžný je postupně slábnoucí výtok do 3-4(6)týdne po porodu. Očistky nesmí zapáchat a fena nesmí nadměrně krvácet.

- Příjem vody a žrádla (krmit 3-4xdenně v neomezeném množství, zajistit dostatek vody!)

- Mléčnou žlázu, neměla by být na pohmat bolestivá, tvrdá

- Tělesná teplota by měla být maximálně 39,5°C

Kdy je nutná návštěva veterináře nebo alespoň konzultace:

- Porod nenastane do 65dne březosti, doporučuji kontrolu ultrazvukem kvůli posouzení životnosti plodů.

- Kdykoli v průběhu březosti se objeví u feny výtok z rodidel a zároveň je narušen zdravotní stav zvířete.

- Štěně není vypuzeno do 2h. po objevení se zeleného výtoku.

- Fena více jak 30min. silně tlačí a není vypuzeno štěně.

- V porodních cestách je uvízlé štěně.

- Všechny štěňata nejsou porozena do 18h.

- Interval mezi štěňaty je delší jak 3h.

- Fena má silný krvavý výtok nebo hnisavý zapáchající výtok.

- Fena druhý den po porodu nežere.

- Fena vrávoravě chodí a třese se (riziko odvápnění v důsledku produkce mléka).

- Přetrvávající výtok po 6týdnu po porodu.

Po skončení porodu je vhodné fenu vyšetřit ultrazvukem, případně provést RTG dutiny břišní a potvrdit, že je porod dokončený.

Veterinární preventivní opatření:

- Fena by měla být vakcinována a odčervena před háráním, osobně v průběhu březosti nedoporučuji fenu očkovat a odčervovat, jediné doporučené očkování v průběhu březosti je proti herpesviru, odčervení feny je nutné dva týdny po porodu. Pokud nebyla fena očkována před háráním, doporučuji fenu naočkovat 2týdny po odstavu štěňat.

- Odčervení doporučuji 2x, 3 a 6 týden po porodu (v případě většího infekčního tlaku 3x ,2,4 a 6 týden po porodu), očkování doporučuji provádět nejdříve v 7týdnu, nebo 3dny po odčervení v 6týdnu. Odběr štěňat je vhodný 2-3dny po očkování.