Zánět dělohy (pyometra)

Zánět dělohy (pyometra)

Je poměrně často se vyskytující onemocnění fen, které je způsobeno hormonální nerovnováhou při hárání. U feny zůstane pootevřený děložní krček a dojde prostupu bakterií do dělohy a vznikne zánět dělohy. Onemocnění se projeví většinou za 14-60dní po skončení hárání. Nejčastější příznaky jsou:


1. Krvavý nebo hnisavý výtok z rodidel, fena si většinou stále olizuje vulvu.

2. Zvíře více pije, méně žere, rychleji se unaví, je méně aktivní.

3. Při déle trvajícím průběhu většinou zcela přestane žrát, pouze pije a leží, neléčené případy zpravidla končí uhynutím.

4. Někdy se vyskytuje tzv. uzavřená forma pyrometry, kdy zvíře nemá žádný výtok, ale vykazuje výše uvedené příznaky onemocnění. V tomto případě lze onemocnění potvrdit pouze ultrazvukem břicha, kde je vidět zvětšená děloha a vyšetření krve, zde bývá často výrazně zvýšená hladina bílých krvinek

V případě pyrometry postupuji takto:

V případě podezření na pyrometru provádím vždy ultrazvuk břicha kvůli posouzení velikosti a náplně dělohy a kontroluji vaječníky kvůli možnému výskytu cyst. Po domluvě s majitelem provádím vyšetření krve, zde je téměř vždy potvrzen zánět – zvýšené bílé krvinky a v případě déle trvajících stavů může být narušena funkce ledvin z důvodu vstřebávání toxinů do krve z dělohy, která bývá silně zvětšená a naplněná hnisem. Po klinickém vyšetření zvířete a provedení výše uvedených vyšetření jsou možné dva postupy:


1. Konzervativní léčba (bez operace), zvíře je léčeno ATB a hormony, které způsobují stahy dělohy, a obsah dělohy je vypuzen ven. Tento postup navrhuji pouze:

- pokud je zvíře bez klinických příznaků, tj. pokud není narušen zdravotní stav a zvíře má pouze slabý výtok

- při mírném narušení zdravotního stavu a majitel má zájem o zachování plodnosti feny

- tento způsob léčby je možno také zvolit u starších zvířat, kdy by zvíře nemuselo přežít operaci a v případě, že majitel např. z finančních důvodů odmítá chirurgické řešení, chci upozornit, že úspěšnost léčby tímto způsobem je malá, jde o krajní řešení a majitel na to bude vždy dopředu upozorněn

2. Chirurgické řešení, zvířeti je odstraněna děloha a vaječníky, jedná se vlastně o kastraci. Jde o nejvhodnější řešení, pokud již nechceme od feny štěňata. Vlastní operaci vždy předchází vyšetření krve a ultrazvukové vyšetření břicha k posouzení velikosti dělohy, poté se dle výsledků výše uvedených vyšetření a aktuálního zdravotního stavu zvířete rozhodnu, zda provedu operaci hned nebo jestli musí být zvíře před zákrokem stabilizováno infuzí. Většinou se již druhý den po operaci výrazně zlepší zdravotní stav a zvíře může hned další den domů. V případě, že fena před operací již delší dobu nežrala a po operaci nechutenství přetrvává, zůstává u mne většinou 2-3dny hospitalizovaná, dostává infuze a domů jde, až začne sama přijímat potravu.

Závěrem chci říci, že toto onemocnění bývá často majitelem podceňováno a neléčená zvířata často uhynou nebo v případě pozdního řešení problému může být nevratně narušena funkce ledvin z důvodů dlouhodobého vstřebávání toxinů z dělohy.