Jaké plemeno si vybrat ?


Na světě existuje téměř 400 psích plemen, z nichž je běžně rozšířeno asi 100. No a z těchto oficiálních psích plemen vzniklo asi milion různých typů velmi oblíbených kříženců. Takže vybrat si může opravdu každý podle svého gusta.

Můžeme si vybrat psa kapesní velikosti, který váží ani ne 1 kg (čivava), ale také psího obra, který nám zabere celou naši postel – např. takový mastif má skoro 80 kg i více.

Při výběru je třeba brát ohled na to, kde chceme pejska chovat a kolik času mu můžeme denně věnovat. Společenská plemena běžně chovaná v bytě nejsou tolik náročná na pohyb a vystačí si jen s několika krátkými procházkami venku za účelem vyvenčení a většinu času tráví na gauči a kromě blízkosti páníčka a dobrého jídla v misce jim ke štěstí nic nechybí. Naproti tomu existují plemena (severští psi, lovecká a služební plemena), která potřebují každodenně několikahodinový pohyb na čerstvém vzduchu, a pokud jim ho nedopřejeme, velice strádají.

Opomíjeným faktorem při výběru pejska je predisponovanost jednotlivých plemen k některým onemocněním. Příkladem může být dnes velice oblíbený labrador, u kterého se často vyskytují kožní problémy a potíže s pohybovým aparátem, jako jsou špatně vyvinuté kyčelní klouby a od toho se odvíjející problémy. Dalším příkladem jsou záněty zevního zvukovodu u plemen s dlouhýma převislýma ušima (kokršpaněl, pudl, jezevčík a další).

Takže pokud se rozhodnete pořídit si domů psího kamaráda, odpovězte si na následující důležité otázky:


1. Chci psa čistokrevného s rodokmenem, bez rodokmenu nebo jen křížence?


2. Jak velkého psa chci – váha, výška v dospělosti? (větší pes = větší náklady na případnou léčbu, prevenci, krmení, chovatelské potřeby)


3. Pořídím si fenku nebo pejska? (fenky bývají přítulnější, u psů se naopak vyskytuje riziko „psí puberty“ a potřeby „vyříkat si“, kdo je pánem domu a vyžadují pevnější a důslednější vedení než fenky, se kterými tyto problémy většinou nebývají; naopak u fenek musíme počítat s nechtěným potomstvem v případě, že fenečku při hárání neuhlídáme, za zmínku stojí velký výskyt nádorů mléčné žlázy v pozdějším věku – oběma problémům můžeme předejít časnou kastrací, viz níže)


4. Budu ho chovat v bytě nebo venku u domu?


5. Čím ho budu krmit – granule, konzervy nebo vařená strava? A kolik chci do krmení investovat? (problematika výživy psů popsána dále)


6. Chci pejska od štěněte nebo raději z útulku? (psi z útulku mohou být vděční a bezproblémoví, ale také agresivní a nedůvěřiví – nikdy nevíme, co má takový pes za minulost – vlastní negativní zkušenost; u štěněte máme výchovu ve svých rukou)