Zubní kámen

Zubní kámen

Zubní kámen vzniká mineralizací plaku v různé míře téměř u všech psů a koček. Více postižena bývají malá plemena psů, zde zřejmě v důsledku šlechtění mají zuby méně prostoru, často se také více vyskytují vady postavení zubů a někdy samy nevypadnou mléčné špičáky.

Jedinou opravdu kvalitní prevencí vzniku zubního kamene je čištění zubů kartáčkem. Různé žvýkací tyčinky, příměsi do vody či do krmení mají omezený efekt.

Jak poznáme, že naše zvíře má zubní kámen? Pokud se podíváme do tlamy, tak vidíme, že nejčastěji bývá zubní kámen na špičácích a ve větší míře vzadu na stoličkách. Často cítíme také zápach z tlamy a zvíře může mít problém s kousáním tvrdší stravy.

Co obnáší odstranění zubního kamene? Zvíře musí být celkově uspané, větší nánosy zubního kamene odstraním mechanicky dlátkem či srpkem, poté se jednotlivé zuby vyčistím ultrazvukem. Zuby, které již nedrží, jsou vytrženy. Nakonec zuby přeleštím speciální pastou. V případě zánětu dásní nebo trhání zubů aplikuji antibiotika nebo lék proti bolesti.

Celý zákrok trvá asi hodinu, počítáno od aplikace injekce na uspání do vydání probuzeného psa majiteli. Zákroky provádím ambulantně po předchozí domluvě, před nebo po ordinační době.

Zvíře musí mít před zákrokem 12ti hodinovou hladovku.