Zvracení

Zvracení

Jde o celkem častý problém u psů, méně častější u koček. Může jít jak o banální záležitost tak i o závažný a život ohrožující stav.

- S návštěvou veterináře můžete počkat, pokud zvrací zvíře občas, nehubne, je veselé. Zde doporučuji změnu stravy za dietní, lze připravit doma nebo zakoupit vhodné granule. Pokud zvíře zvrací i opakovaně (často štěňata při přechodu na jinou stravu u nového majitele), ale není narušen zdravotní, zvíře je přiměřeně aktivní, břicho je měkké a při prohmatání nebolí. V tomto případě doporučuji na několik hodin odebrat krmivo (v některých případech i tekutiny) a poté začít s malými dávkami dietního krmení. Pokud problém přetrvává i poté je nutno navštívit veterináře.

- Návštěvu veterináře naopak neodkládejte, jestliže je zvíře apatické, polehává, nechce jíst ani žrát. Pokud máte podezření, že příčina problému, je z důvodu pozření cizího tělesa (nejvíce nebezpečné jsou plastové hračky, rukavice, hopík, provázky z důvodu problematické diagnostiky – RTG nemusí vždy odhalit). Pokud dojde k velmi rychlému zhoršení zdravotního stavu, většinou během několika málo hodin (i minut), tak se pravděpodobně jedná o zauzlení střev nebo o otočení žaludku, zde je nutná urgentní návštěva veterinárního lékaře. Jedná se o život ohrožující stav a v případě otočení žaludku zde jde doslova o minuty. Naopak často majitel zanedbá stav, kdy zvíře zvrací pouze občas, hubne, zhoršuje se kvalita srsti, více pije a postupně stále méně žere, tyto příznaky jsou typické pro onemocnění ledvin (jater). Pokud majitel pozoruje výše uvedené příznaky je nutno opět neprodleně navštívit veterináře.