Psa již máme doma a co dál?


Odběr štěňat je obvykle ve věku 7 týdnů. Taková štěňata by měla být již 2-3x odčervená a 1x vakcinovaná. Tyto úkony musí být zapsány v očkovacím průkaze, který obdržíte spolu se štěnětem. Pokud si pořídíte štěně bez očkovacího průkazu, doporučuji neodkladně zvíře odčervit a poté nechat naočkovat. Bohužel se také občas stává, že štěně bývá zablešené a v tom případě je nezbytné ihned použít některý z protibleších přípravků.

Solidní chovatel seznámí budoucího majitele pejska se způsobem, jakým bylo štěně u něho chováno, ukáže matku štěněte a poučí, jak štěně krmit a většinou dá s sebou i krmení pro štěně na několik dalších dnů. Je vhodné se zajet podívat na štěně dříve, než bude k odběru a vidět jej ve společnosti jeho sourozenců. Už v takto raném věku lze usoudit, jestli bude pejsek bojácný nebo je odvážný a společenský.


Když si pejska přivezete domů, naplánujte si co nejdříve návštěvu veterinárního lékaře, který posoudí zdravotní stav štěněte a doporučí další opatření, tj. očkování, odčervení, odblešení.